A fascia egy olyan kötőszövet, amely a testrendszerben mindenütt jelen van, körbeveszi az izmokat, a szerveket 3D hártyaként kapcsolja össze, és lefedi a test minden szerkezetét. Olyan strukturális folytonosságot teremt, amely minden szövetnek és szervnek formát és funkciót biztosít. A fascia különböző mélységű, egymástól függő rétegeket hoz létre a bőrtől a periosteumig – azaz csonthártyáig -, szintén háromdimenziós mechano-metabolikus struktúrát alkotva.
A mozgásszervrendszerben kialakuló változások, aszimmetrikus feszülések rossz tartást, a megváltozott feszülések pedig különböző feszültségláncokat alkotnak a fasciális rendszerben. A myofascial rendszer nagyon finom, széles, sokoldalú és folyamatosan jelenlévő beidegződéssel rendelkezik.
Rengeteg idegvégződésnek köszönhetően a fascia szövet nagyon alkalmazkodó, ugyanakkor nagyon szenzitív is. Ezért kompenzációkkal próbál alkalmazkodni, hogy a feszültséget csökkentse. A kompenzált tartáshoz és rossz működéshez extra energiára van szüksége a szervezetnek, és előbb-utóbb elfárad, egyre nehezebben tartja a kompenzációkat tartás és mozgás közben is.
Ez az aszimmetrikus tartáson túl funkció károsodáshoz vezet hosszútávon. A fájdalom, a mozgáskorlátozottság, ízületi mozgásterjedelem csökkenés, neurológiai zavarok szinte minden esetben érintik testünk kötőszövetes-fascia- hálózatos rendszerét. Ami egy idő után degeneratív változássokat indít el.
A benne lévő sok-sok receptor pedig kapcsolatot teremt a vegetatív idegrendszerrel, és az agytörzsön keresztül kapcsolódik a thalamushoz, majd azon keresztül az agykéreghez. Tehát sok-sok információt közvetít az idegrendszer felé.