A fascia egészségéhez hozzátartozik a minőségi tápanyagok pótlása is! Ebbe a részbe kaphatsz egy kis betekintést lejjebb, „emberi nyelven megfogalmazva”.
Magát a fasciát úgy képzeld el, mint egy gyümölcsös háló, ami elhelyezkedik a teljes testeden! Ez tud rugalmas lenni, de feszülni is.
- Ha nincs megfelelően ápolva és gondozva, hiányzik belőle valami és a mozgásszervrendszerben is van valami elváltozás, akkor megfeszíti az összekötő ízületeket, amik össze tudnak csúszni.. (ez az egyik oka például a kopásoknak)
- DE, ha megfelelő folyadékmennyiség van benne és megfelelően tápláljuk vitaminokkal, nyomelemekkel, akkor az izomzat is megfelelően tud működni, az ízületek is megfelelően eltávolodnak egymástól és máris nagyobb eséllyel tudunk egy fittebb, egészségesebb életet élni!
Mit tudsz tenni azért, hogy megvédd a fasciádat?
- Válassz olyan ételeket a boltok polcairól, amelyeket még a dédnagymama is ismert, hiszen rengeteg feldolgozott és gyulladáskeltő élelmiszert fogyasztunk!
- Az csak hab a tortán, hogy az élelmiszerek tápanyagtartalma manapság már 30-40-50, sőt akár 70%-kal is csökkent, így érdemes kiegészíteni a táplálkozást étrend-kiegészítőkkel! (Gödöllői egyetem kutatása)
- Mozgásszegény életet élünk, ami számtalan betegség forrása! Kezdj el mozogni, mert a fascia akkor tud immunitást biztosítani, ha folyadékkal fel van töltve, tápanyagokkal ellátok és ha mozgásra van késztetve!
Milyen életmódbeli változtatás javasolt?
- Alacsony kalóriájú diéták nem javasoltak.
- Sok zöldség, gyümölcs fogyasztása.
- Jó minőségű zsírsavak fogyasztása: omega-3, 7, 9, 11 – ezek határozzák meg nagyban a sejtek működőképsségét és az idegrendszer működését is.
- Előkészített ételek, tartósítószerek, színezőanyagok kizárása.
- Kellő folyadék fogyasztása: minimum 2,5 liter /nap!
- nemcsak a fascia miatt fontos, hanem pl.: a vese működéséhez min. 0,5 literre van szükség!
- A porcok 50%-a folyadékból épül fel, így ha porckorongsérved van, feltétlenül oda kell figyelned a vízfogyasztásra!
- Fontos a megfelelő fehérjebevitel.
- A kellő kollagén tartalmú ételek fogyasztása. (ajánlás: 24 órás terápiás levesnek utánanézni)
- Mozgásaktivitás növelése – hatására a csontsűrűség nő!
- A fasciának pedig erősítő gyakorlatok és nyújtógyakorlatokra is szüksége van, ezt vegyük figyelembe mozgásprogramunk kialakításánál!
Ezekre a tápanyagokra figyelj oda a fascia megfelelő működése miatt:
/A teljesség igénye nélkül, néhány funkciójukat is kiemelve/
- Magas omega-3 zsírsav: segít a hormonháztartás megfelelő működésében és gyulladáscsökkentő hatása van.
- Kalcium: csontok optimális szilárdságához kell és a sejtek közötti infóátadásnak a kálciuma fő alapanyaga. izomműködés alapja is. pl: tejtermékek (kecsketej, azokból készült termékek), brokkoli
- Cink: „közlekedési rendőr”-nek is hívjuk, hiszen több mint 100 kémiai reakciót hajt végre a szervezetünkben. Támogatja a testünk és a fascia immunitását, szabályozza az izmok összehúzóképességét, valamint a sebgyógyulásban is segít!
- Magnézium: Idegimpulzusok közvetítéséhez magnéziumra van szükség, valamint a D-vitamin felszívódásához is szükséges! (érdekesség: állatkísérletek bizonyították, hogy a magnéziumhiány 40%-os élethossz csökkentést okoz!)
- D-vitamin: Szív-és érrendszer, rákos megbetegedések és csontsűrűség miatt fontos. Magyarországon a lakosság 60%-a D-vitamin hiányos. Érdekesség atlétikában: 21%-nál volt D-vitamin hiány miatt csonttörés. – Akkor is pótolni kell, ha napozol!
- C-vitamin: Az immunrendszer és a kötőszövet állapotát határozza meg! Kollagén szintézis alapköve is!
- K-vitamin: Pozitívan hat a véralvadásra. Segít a kalcium beépülésébe, valamint a lágyszövetek elmeszesedését képes visszafordítani!
- B-vitamin komplex: Immunrendszer működéséhez, a kötőszövet és a bőr regenerálásához szükséges, továbbá hasznos még az idegi károsodások kivédésére, enyhítésére is.
- Réz: A kollagén képződésben nagyon fontos szerepet tölt be.
- Kurkuma: Gyulladáscsökkentő hatással bír „A testőr” pl.: ízületi gyulladások és reumás problémák kezelésében nagy szerepe van és a műtét utáni regenerálódásban is! Porckopásnál a kezelési protokollban mindig szerepel.
Továbbá segít még..
- Stresszoldás
- Légzésgyakorlatok
- SMR
- Köpöly, masszázs,
- Alapos bemelegítés és nyújtás
- Flossing technikák
A fascia diszfunkciója immunrendszeri, mozgásszervi, belsőszervi és pszichés problémákhoz, betegségekhez vezethet, ezért mi is több oldalról, szakemberekkel közelítjük meg a problémákat.
Jelentkezz be hozzánk, szívesen segítünk bármi mozgásszervi problémád van!
Ha pedig kérdésed van a téma kapcsán, írj hozzászólást a blogbejegyzés alá, vagy tedd fel nekünk mailen!
Molnár Angéla, EnerGentle Manuálterápia
info@manualisterapia.hu
+36 30 257 0071